הכל על מברגת אימפקט

הכל על מברגת אימפקט

בין אם אתם עוסקים בשיפוצים ותיקונים באופן מקצועי ובין אם באופן חובבני כשיש צורך להרכיב ארון ביתי חדש או לתקן מגירה שנפלה – שום תיק כלי עבודה לא באמת יהיה שלם ללא מברגת אימפקט, שנחשבת למלכת כלי העבודה – לכל סוגי העבודות: פשוט ומורכבות כאחד. מהי מברגת אימפקט, למה היא משמשת ומהם ההבדלים בינה לבין מברגת קלאץ'? 

מה זה מברגת אימפקט ולמה היא משמשת?

מברגת אימפקט היא מברגה פופולרית במיוחד. היא עובדת כמו מברגה רגילה ונעה במהירות – אך כשהיא נתקלת בהתנגדות בסיבוב, למשל בעת הברגה לתוך עץ קשה – היא משתמשת בכוח מתפרץ באמצעות "מכות סיבוביות שמכניסות את הבורג למקום. בזכות המנגנון הזה, יכולה המברגה להבריג כמעט בכל חומר ובפרט במתכות כבדות ועץ, ללא צורך בהפעלת כוח מאסיבי וללא מאמץ.

מהם ההבדלים בין מברגת אימפקט למברגת קלאץ'?

ההבדל העיקרי בין מברגת אימפקט למברגת קלאץ', הוא שמברגת קלאץ' אינה יודעת להתמודד עם התנגדות בעת ההברגה. במקרה כזה, הקלאץ' של המברגה יחליק והתוצאה עלולה להיות מסוכנת – החל משבירה של המברגה, דרך הרס החומר בו היא מנסה להבריג וכמובן עד לפציעה שלכם. על כן, במידה אתם עתידים להבריג לתוך חומרים קשיחים שעלולים לעשות לכם "חיים קשים" בעת ההברגה – האימפקט תהיה מומלצת יותר. 

אילו סוגי מברגות אימפקט קיימות?

  • מברגת אימפקט נטענת – מברגה העושה שימוש בסוללה נטענת, ולכן תתאים יותר למקומות בהם אין אפשרות גישה לחשמל – בין אם מסיבה בטיחותית ובין אם בשל מרחק מנקודה. טווח המטח נע בין 7.2 ל-36 וולט, כשהפופולרית ביותר היא מברגת 18 וולט. 
  • מברגת אימפקט פניאומטית – מברגה אשר פועלת באמצעות אנרגיה של אוויס דחוס. היא תתאים למקומות בהם אוויר דחוס מחליף את רשת החשמל. למשל, מפעלי מזון ומוסכים. 
  • מברגת אימפקט חשמלית – מברגה קלאסית המתאימה לעבודות ביתיות בעיקר, כשיש גישה לנקודת חשמל וללא סכנה בטיחותית.

לפני שקונים מברגה – חשוב להתאים אותה לצרכים שלכם

רגע לפני שקונים מברגה, חשוב להתאים אותה לצרכים שלכם: מתח העבודה של המברגה ישפיע על החוזק שלה. במידה ואתם זקוקים לביצוע עבודות ביתיות מעת לעת, תוכלו להסתפק במברגת 2.4 וולט ומעלה. לעבודות מורכבות יותר ויום-יומיות כדאי לבחור במברגת 7.2 וולט ומעלה. שיקול נוסף שיש לקחת בחשבון הוא מהירות סיבובי המנוע – לברגים קטנים יספיקו 400 סל"ד (סיבובי מנוע לדקה) ואילו ברגים גדולים יזדקקו ליותר – הטווח הוא 200-400 סל"ד. שיקולים נוספים הם פנס מובנה שמקל על העבודה ומאפשר ראייה טובה גם בהברגה בתנאי ראות לקויים (למשל: כשיש צורך לבצע הברגה בתוך ארון), איכות וחוזק הסוללה במידה ומדובר במברגה נטענת וכן נוחות השימוש כך שהמברגה תתאים לכף ידכם בצורה המיטבית הן בהיבט המשקל והן בהיבט הגודל ותוכלו להגיע לכל הכפתורים ללא מאמץ.