ליקויי בניה המתגלים במעמד השיפוץ- מה ניתן לעשות?

ליקויי בניה המתגלים במעמד השיפוץ- מה ניתן לעשות?

נהוג להתייחס לתכניות שיפוצים בדירות ובמבנים כבור ללא תחתית, וכהליך שלא ניתן לדעת את עלותו הסופית בתחילת השיפוץ, מה שמרתיע רבים המעוניינים לשפץ את ביתם אך חוששים מעלויות לא צפויות. לא תמיד ברור מדוע בעצם קיימים פערים בין הצעת המחיר הראשונית של הקבלן המבצע את עבודת השיפוץ למחירים הסופי שבעל הדירה עשוי לשלם בסוף השיפוץ. האם לא ניתן לתמחר מראש עבודה הכוללת לצורך העניין ריצוף, שבירת קיר, בניית מחיצת גבס והחלפת אמבטיה?

כיצד קשורה איכות הבניה לתהליך השיפוץ? הקבלן הבוחן את המבנה לצורך שיפוץ מתייחס לנכס כפי שהוא נראה על פניו ומתמחר את עבודתו בהתאם. במידה ונדרש ממנו טיוח וצביעה מחדש הוא יתמחר את עבודת הטיוח והצביעה על פי חומרי הגלם והעבודה הנדרשת. אולם אם לאחר תחילת העבודה תתגלה רטיבות בקיר הנוצרת כתוצאה מפיצוץ בצינור החבוי בו, ייאלץ הקבלן לפתוח את הקיר, לטפל בצינור הפגום, לסגור את הקיר ורק אז לטייח ולצבוע כנדרש ממנו מלכתחילה. מטבע הדברים העבודה הנוספת טומנת בחובה עלויות נוספות, וזאת מבלי לכלול את חוסר הנוחות של בני הבית המתארכת לימי שיפוץ נוספים.

קיימים מספר ליקויי בניה נפוצים בדירות ובתי מגורים, כאשר את חלקם ניתן לזהות כבר עם הכניסה למבנה לצורך מגורים ובמהלך שנת הבדק הראשונה ואלו מחייבים את הקבלן לטיפול בהם, ואילו אחרים עשויים להתגלות זמן רב לאחר שנת הבדק ולאחר שפג תוקף האחריות- ואלו גם הליקויים שישפיעו על זמן ועלות שיפוץ הבית בבוא העת:art-wall-brush-painting

  • מבנה השלד- מדובר בליקויים משמעותיים העשויים להשפיע ואף לסכן את השוהים במבנה. ניתן לזהות ליקויים במבנה השלד על ידי זיהוי סדקים עבים בקירות, נשירה של חיפוי הקירות, תזוזה או סטייה בקירות תומכים, מדרגות רעועות וכדומה. במידה וקיימים סימנים מעין אלה מומלץ לשתף מראש את קבלן השיפוץ ולבקש את בדיקתו.
  • ליקויים במערכת האינסטלציה- מערכת זרימת המים בבית היא חיונית ומשפיעה רבות על איכות החיים. מערכת לא תקינה יכולה להתבטא בסימנים רבים, החל ממחסור במים חמים במבנה בו מותקנים דודי שמש, בלחץ מים לא מאוזן, נזילות, וכמובן – רטיבות בקירות. מדובר בתיקונים מהותיים ויקרים שיעלו פלאים את מחיר השיפוץ.
  • מערכת החשמל- ליקויים במערכת החשמל עשויים שלא להתגלות שנים ארוכות, וללא גורם מקצועי ויסודי אין לבעלי הדירה כל יכולת להוכיח אותם. תקלות חוזרות ונשנות במערכת המיזוג, החלפה לעתים קרובות של מוצרי חשמל יקרים, כל אלה עשויים לאותת על מערכת חשמל לא תקינה אשר בעלי הבית משלמים את מחירה. לעתים במהלך תהליך שיפוץ יגלה הקבלן ליקויים אלה ומתוך מחויבותו לבטיחות לא יוכל להמשיך בתהליך ללא תיקון הליקויים שלא נלקחו בחשבון מלכתחילה.

ליקויים אלו ואחרים עשויים לפגוע הן באיכות החיים של הדיירים, והן להאמיר את מחיר השיפוץ באופן בלתי מתוכנן. כל עוד ניתן להגיע עם הקבלן להסדר הוגן בו ייקח אחריות על ליקויי הבניה שהותיר- תהיה זו הדרך הטובה ביותר לטיפול בבעיה. במקרים בהם אין שיתוף פעולה ולקיחת אחריות של הקבלן מומלץ להסתייע בייעוץ משפטי.