תאונת עבודה – איך יוצאים מזה בשלום?

תאונת עבודה – איך יוצאים מזה בשלום?

תאונות עבודה הן בין התאונות הנפוצות ביותר, והן מתרחשות בתדירות לא נמוכה, במיוחד במקצועות מסוימים. למרות שהסכנה אמנם גבוהה יותר אצל אנשים העובדים בעבודות פיזיות, ועשויים להפצע במהלך התפקיד, אין אחד שלא חשוף לסכנה כזאת, שכן תאונת עבודה נחשבת גם כתאונת דרכים שהתרחשה בדרך אל העבודה או בדרך הביתה ממקום העבודה. אין דרך להמנע מתאונות עבודה באופן גורף ומומלץ לבטח את עצמכם בביטוח תאונות אישיות בכדי שתוכלו להרגיש בטוחים במקרה של תאונת עבודה במי משלם, מי דואג לכם ואיך תחזרו לאיתנכם במהירות!

 

מי זכאי לפיצויים במקרה של תאונת עבודה?

תאונת עבודה נחשבת ככזו בין אם התרחשה במהלך העבודה או בין אם קרתה בזמן שהעובד נמצא בדרכו אל העבודה או ממנה. במידה והעובד יצא לנסיעה כלשהי במהלך שעות העבודה וחלילה נפגע בתאונת דרכים, גם אז הוא זכאי להכרה בתאונה זו כתאונת עבודה. כמו כן, זכאים לפיצויים במסגרת תאונת עבודה גם אנשים הסובלים ממחלת מקצוע, למשל שיננית אשר מפתחת רעד בידיים בעקבות שנים של עבודה ממושכת. הזכאים לביטוח נפגעי עבודה הם עובדים שכירים, עובדים עצמאיים הרשומים במוסד ביטוח לאומי, אנשים הנמצאים בתהליך הכשרה או שיקום מקצועי, אנשים בתפקיד ציבורי כגון חברי כנסת ועוד.

 

תאונת עבודה – זכויות ופיצויים

בכל נושא תאונת עבודה זכויות העובד אינן מוטלות בספק – מקום העבודה אחראי לשאת בנזק, והוא מקבל, בכל מקרה של תאונת עבודה פיצויים הנקראים "דמי פגיעה" מידי ביטוח לאומי, למשך עד שלושה חודשים. באם לעובד נותרה פגיעה כלשהי, המקשה עליו לחזור לשגרת עבודה תקינה, הוא רשאי לבקש קצבת נכות כלשהי לתקופה ארוכה יותר. כמו כן, כל טיפול רפואי לו יזדקק העובד לאחר תאונת העבודה, ינתן לו ללא עלויות. חשוב לזכור כי דמי הפגיעה ישולמו לעובד אך ורק בתנאי שפגיעתו לא מאפשרת לו לעבוד בעבודתו, או בעבודה אחרת באותו התחום.

 

איך תבטיחו קבלת פיצויים?

למרות שנדמה כי החוק תמיד משחק לטובת העובד, במקרים רבים של תאונות עבודה זכויות העובד לא ממוצות והעובד נותר ללא מענה. על מנת להבטיח כי תביעתכם לקבלת דמי פגיעה תתקבל, חשוב לתעד במדויק את פרטי האירוע בו נפגעתם, למצוא עדים שיעידו על שראו את הפגיעה מתרחשת ובעיקר – לגשת לקבל טיפול רפואי באופן מיידי, גם אם אינכם חשים כאב או כי נפגעתם, משום שפציעות רבות מראות את חומרתן רק ימים לאחר הפגיעה.