תאורה למטבח

תאורה למטבח

עומדים לשפץ את המטבח הישן? בונים מטבח חדש בבית שזה עתה רכשתם? בזמן שאתם מתכננים באיזה עץ לבנות אותו ואיפה להציב את התנור אל תשכחו להתייחס לכל הנושא של תאורה למטבח. בכל זאת, אתם תבלו לא מעט זמן במטבח ולא תרצו שהתאורה לא תאיר את כל חלקי המטבח ותגלו את עצמכם מבשלים או אוכלים בחשכה.

לפני שנציג מספר אופציות של תאורה למטבח, נסביר מעט על החלוקה של תאורת מטבח. המטבחים בדרך כלל מתחלקים לשתי גישות עיצוביות. הגישה הראשונה מדברת מטבח בו מבשלים כאשר פינת האוכל נמצאת במקום אחר לגמרי, מחוץ למטבח. הגישה השמרנית יותר מדברת על מטבח שפינת האוכל היא חלק ממנו. בעבר כך היה נהוג לבנות את המטבחים, בבתים ישנים זה עדיין קיים.

זה חשוב מאחר ואם המטבח מעוצב בסגנון הראשון, אז מספיק מיקום תאורה אחד, במקרה ומדובר על מטבח שכולל פינת אוכל, אז יש צורך בשתי נישות של תאורה, הן יכולות להיות דומות, משלימות או מנוגדות, למרות שאז יש לקחת בחשבון שהדבר משנה את העיצוב של המקום.

להבדיל מסלון או חדר שינה, תאורה למטבח היא בדרך כלל תאורה תלויה על התקרה, כמעט ולא רואים מטבחים עם תאורה עומדת. מה שכן במטבחים בהם נהוג לבשל הרבה, נתקין תאורה עומדת על השיש, נורה קטנה כשהמטרה היא שנוכל לקלוט את האוכל מתחת למנורה בצורה עדינה וברורה. תאורה כזו מטיבה בעיקר עם מי שסובל מבעיות ראייה.  תאורה כזו יכולה להאיר על משטחי עבודה באופן ספציפית ויכולה להיות נמוכה יותר מתאורה רגילה. אגב, היום נהוג להתקין תאורה שכזו על גבי הארונות עצמם. כמובן שזה דורש שילוב של עבודת מעצב תאורה בעת בניית המטבח עצמו.

כאשר בוחנים את האופציות של תאורה של מטבח, היום מה שהולך חזק בחנויות תאורה, זו תאורה שקועה. כזו שמתקינים בתוך נישות גבס למשל או על בתקרות רגילות. תאורה כזו יכולה להאיר באמצעות שורה של נורות או נורה אחת גדולה. יתרונה זה שהיא לא בולטת ואז היא מתלכדת עם העיצוב ולא מפריע לו. במידה ובחרתם עיצוב שאיננו נועז מדי זה יכול ללכת מצוין, אם העיצוב של המטבח הוא מאוד פרוע, אז ייתכן והתאורה תלך בה לאיבוד.

אופציה אחרת של תאורה למטבח היא תאורה שמרנית של נברשות. זה אולי מזכיר לכם ארמונות באירופה אך האמת היא שזה לא חייב להיות משהו גדול וזה יכול להאיר מאוד את המטבח. הבעיה היא שנברשות למטבח מתאימות לעיצוב מסוים ולא לכל עיצוב. יש להתאים את גודל הנברשת לסוג העיצוב, שוב על מנת שהנברשת תתלכד בעיצוב ולא תהיה מנוגדת לו.

המלצה שלנו היא לחלק את המטבח לאזורים וליצור תאורות מתאימות לכל אזור, כאשר הרעיון הוא ללכד ביניהם ולא ליצור הפרדה או הבדלה. אז תיהנו גם מתאורה איכותית וגם מעיצוב יפה למטבח.